10 حقیقت جالب زنبورعسل

زنبورداری

1.زنبورهای عسل گرده افشانهای بسیار مهم گل ، میوه و سبزیجات هستند. این بدان معنی است که آنها به رشد گیاهان دیگر کمک می کنند! زنبورها گرده ها را بین قسمت های نر و ماده منتقل می کنند و به رشد  دانه و میوه گیاهان کمک می کنند.

  1. اعضای کندو به سه نوع تقسیم می شوند:

ملکه: یک ملکه کل کندو را اداره می کند. وظیفه او تخم گذاری است که باعث ایجاد زنبور عسل نسل بعدی کندو می شود. ملکه همچنین مواد شیمیایی تولید می کند که رفتار سایر زنبورها را کنترل می کند.

کارگران: زنبوران کارگر همه ماده هستند و نقش آنها برای شستن غذا (گرده و شهد گلها) ، ساختن و محافظت از کندو ، تمیزنگهداشتن و گردش هوا با ضرب و شتم بالهایشان است. کارگران تنها زنبورهایی هستند که در خارج از کندو پرواز می کنند.

هواپیماهای بدون سرنشین: این ها زنبورهای نر هستند و هدف آنها جفت گیری با ملکه جدید است. در طول بهار و تابستان چند صد زنبور نر در هر کندو زندگی می کنند. اما زمستان ، که کندو به حالت خواب می رود ، هواپیماهای بدون سرنشین بیرون می زنند!

3.آیا می دانید که زنبور ها عسل را به عنوان فروشگاه های مواد غذایی کندو در زمستان تولید می کنند؟ خوشبختانه برای ما ، این کارگران کوچک کارآمد 2-3 برابر بیشتر از آنچه نیاز دارند عسل تولید می کنند ، بنابراین ما نیز از خوردن طعم خوشمزه لذت می بریم!

4. اگر ملکه زنبور بمیرد ، کارگران با انتخاب یک لارو جوان (حشرات تازه بچه تازه) و تغذیه آن با یک غذای ویژه به نام “ژل رویال” ملکه جدید ایجاد می کنند. این لارو را قادر می سازد تا به یک ملکه بارور تبدیل شود.

5. زنبورهای عسل با سرعتی در حدود 25 کیلومتر در ساعت پرواز می کنند و بالهای خود را 200 بار در ثانیه ضرب می کنند.

6. هر زنبور 170 گیرنده بو دارد ، به این معنی که آنها یک حس جدی بو دارند! آنها از این طریق برای برقراری ارتباط در داخل کندو و تشخیص انواع مختلف گل هنگام جستجوی غذا استفاده می کنند.

7. زنبور عسل کارگر به طور متوسط فقط 5 تا 6 هفته زندگی می کند. در این مدت ، او حدود یک دوازدهم قاشق چای خوری عسل تولید می کند.

8.  ملکه می تواند تا پنج سال زندگی کند. او در ماه های تابستان شلوغ است ، هنگامی که می تواند 2500 تخم در روز بگذارد!

9.زنبورهای عسل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد بهترین منابع غذایی ، آنها “رقص ” خود را انجام می دهند. وقتی کارگر به کندو برگردد ، در شکل هشتی حرکت می کند و بدن خود را تکان می دهد تا جهت منبع غذایی را مشخص کند. عالیه ، نه؟

10. متأسفانه ، طی 15 سال گذشته ، لانه زنبورها ناپدید شده اند و دلیل آن ناشناخته است. میلیارد ها زنبور عسل در سراسر جهان لانه خود را ترک کرده و هرگز برنگشته اند. در برخی مناطق ، تا 90٪ زنبورها ناپدید شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی