عسل طبیعی درمان بیماری های قلبی

درمان قلب با عسل

بیماری ها و مشکلات قلب و عروق اولین دلیل مرگ و میردر جهان هستند. در این مقاله سعی داریم تا تاثیر عسل در پیشگیری و درمان این گونه بیماری ها را بررسی کنیم. یکی از مسائلی که در عصر حاضر بیماری های قلب و عروق را زیاد کرده سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب است از جمله آنکه غذاهای شیمیایی و بی کیفیت جای غذاهای طبیعی و کامل را گرفتند. در طب سنتی می بینیم که غذاها نه تنها در جایگاه تغذیه بلکه  در جایگاه دارو نیز نقش ایفا می‌کنند با ما همراه باشید تا گریزی بر این بیماری ها و روش درمان و پیشگیری از آنها به روش طبیعی داشته باشیم.

 قلب و بیماری های آن

قلب عضوی از بدن است که وظیفه اکسیژن رسانی و تغذیه اندام های بدن را بر عهده دارد و اختلال در این اندام بسیار مهم مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد می کند از این جهت تغذیه و سلامت این اندام بسیار حائز اهمیت است. تغذیه قلب از طریق عروق کرونر انجام میشود و گرفتگی این عروق باعث اختلال در عملکرد قلب می‌شود دلیل این گرفتگی عوامل متعددی دارد

علل بیماری قلبی عروقی

بیماری قلبی عروقی می تواند به مشکلات متفاوت قلب و عروق خونی ارجاع داده شود. این عبارت اغلب به معنی رسیدن آسیب به قلب و عروق خونی، توسط آترواسکلروز ( تصلب شرایین ) می باشد.

این بیماری وجود تجمعی از پلاک های چربی، در شریان های فرد است. تجمع های پلاکی سبب ضخیم و سفت شدن دیواره های شریان ها می شود، که این وضعیت می تواند سبب جلوگیری از عبور جریان خونی شود که به سمت بافت ها و اعضای بدن در درون شریان ها در حال حرکت می باشد.

همچنین آترواسکلروز رایج ترین علت بیماری قلبی عروقی است. این بیماری می تواند توسط مشکلاتی قابل تصحیح مانند رژیم غذایی ناسالم، ورزش نکردن، داشتن اضافه وزن و سیگار کشیدن به وجود آید.

علل آریتمی های قلبی

عوامل رایج ضربان های غیر عادی قلب (آریتمی ها) یا وضعیت هایی که می توانند به آریتمی منجر شوند شامل موارد زیر می شوند:

  • نقایص قلبی مادرزادی که فرد با آنها متولد می شود.
  • بیماری عروق کرونری
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • سیگار کشیدن
  • مصرف بیش از حد الکل یا کافئین
  • سو مصرف دارو
  • استرس
  • برخی داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی، مکمل های تغذیه ای و درمان هایی که توسط گیاهان دارویی صورت می گیرد.
  • بیماری دریچه های قلب

عوارض انواع بیماری قلبی

عوارض انواع بیماری قلبی شامل موارد زیر می شوند:

نارسایی قلبی

یکی از رایج ترین عوارض بیماری های قلبی می باشد. نارسایی قلبی هنگامی اتفاق می افتد که قلب نمی تواند خون کافی را جهت پاسخ گویی به نیاز های بدن پمپاژ کند. نارسایی قلبی می تواند نتیجه انواع مختلفی از بیماری قلبی از جمله نقایص قلبی، بیماری قلبی عروقی، بیماری دریچه های قلب، عفونت های قلبی یا کاردیومیوپاتی باشد.

بیماری قلبی

اگر یک لخته خون سبب انسداد جریان خون عروقی شود که قلب را تغذیه می کنند این وضعیت سبب یک حمله قلبی و از بین رفتن یا آسیب رسیدن به یک بخش از عضله قلب می شود. تصلب شرایین می تواند سبب یک حمله قلبی شود.

سکته مغزی

عوامل خطری که به بیماری قلبی عروقی ختم می شوند، می توانند به یک سکته مغزی ایسکمیک نیز منجر شوند. سکته مغزی ایسکمیک هنگامی ایجاد می شود که شریان هایی که به مغز می روند تنگ و یا مسدود شوند که در آن صورت مقدار بسیار کمی خون به مغز می رسد. سکته مغزی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است. در این وضعیت بافت مغز ظرف چند دقیقه پس از سکته، شروع به مردن می کند.

آنوریسم

 یک عارضه جدی است که در هر جایی از بدن می تواند اتفاق افتد. آنوریسم یک برآمدگی در دیواره شریان است. اگر آنوریسم پاره شود، فرد ممکن است با یک خونریزی داخلی مهلک مواجه شود.

بیماری شریان محیطی

تصلب شرایین می تواند به بیماری شریان محیطی نیز منجر شود. هنگامی که فرد به بیماری شریان محیطی مبتلا می شود اندام های انتهایی او (معمولا پاها) جریان خون کافی دریافت نمی کنند. این وضعیت سبب ایجاد علائمی می شود که قابل توجه ترین آنها درد پا در حین راه رفتن (کلادیکیشن) می باشد.

ایست ناگهانی قلب

ایست ناگهانی قلب، از دست دادن ناگهانی و غیر منتظره عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری است که اغلب توسط آریتمی به وجود می آید. ایست ناگهانی قلب وضعیتی اورژانسی است و اگر فورا درمان نشود مهلک بوده و به مرگ ناگهانی قلبی منجر می شود.

پیشگیری و درمان از انواع بیماری قلبی

در بیشتر بیماری های قلبی فرد می تواند به وسیله ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه از ابتلا به انواع بیماری های قلبی جلوگیری کند.

مطالعات اخیر نشان داده است که کاهش سطح کلسترول با کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های عروق کرونر قلب همراه است.  برای کاهش سطح کلسترول در دیواره رگ ها روش های مختلفی پیشنهاد شده است یکی از روشها در دهه های اخیر افزایش آنتی اکسیدان  بدن است که می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد آنتی اکسیدان ها به سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری ها کمک می کند و هر چه میزان آنتی اکسیدان ها بیشتر باشد بدن مقاوم تر است همچنین اخیراً نقش آنتی اکسیدانها در پیشگیری از پیدایش و پیشرفت استرس‌های اکسیداتیو مطرح شده است.

خواص عسل در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی عروقی

عسل با دارا بودن آنتی اکسیدان فراوان باعث کاهش سطح کلسترول در دیواره شریان ها می شود و فرد را در برابر انوعی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی محافظت می کند در مواردی مشاهده شده که عسل تاثیر زیادی در بازگرداندن فعالیت قلب و بهبود بیماران دارد همچنین پس از عمل جراحی سخت عسل می تواند به ترمیم زودتر و بازگشت به حالت طبیعی کمک کند عسل همچنین می‌تواند تری گلیسرید را کاهش دهد

مطالعات انجام گرفته در این مورد

بنا به گفته پروفسور گلومب اگر بیماران قلبی روزانه ۵۰ الی ۱۴۰ گرم عسل به مدت دو ماه مصرف نمایند در آنها بهبودی حاصل خواهد شد و ترکیبات خونشان به حالت عادی بازگشته و مقدار هموگلوبین خون افزایش می یابد و ضربان قلب نیز متعادل می شود

دکتر ج-ن  توماس در مقاله‌ای در نشریهlancet  می‌گوید عسل تاثیر زیادی در بازگرداندن فعالیت قلب و زنده نگهداشتن بیماران دارد. قلب یک عضله است و مانند تمام عضلات دیگر به وسیله عسل برانگیخته شده و انرژی مورد نیاز عضله خسته شده اش را تأمین می‌کند

زایس با تزریق عسل در قلب یک بیمار هفتاد ساله که اعضای پایین کالبد او ورم کرده بود نتایج خوبی به دست آورد

شیمرت از عسل برای تقویت قلب پس از انجام یک عمل جراحی سخت نامبرده است و آن را روی ۲۶ بیمار مبتلا به آنژین دوپواترین تزریق کرده و دگرگونی و بهبودی حالت کلی آنها بسیار خشنود کننده بوده است

متس10 میلی گرم عسل را به مدت ۱۲ روز طی اختلاف ۴ روز یکبار همراه با strophantine به بیماران قلبی تزریق نموده و نتایج سودمندی به دست آورده است این روش درمانی در مورد ضعف قلب ناشی از مسمومیت و نیز آثار پس از بیماری‌های تیفوس و دیفتری به کار رفته و نتایج خوبی داشته است

خوردن عسل تپش قلب را تنظیم میکند پایگاه اینترنتی بهداشت کشورمان به نقل از پژوهشگران نوشته است خوردن عسل یکی از بهترین راه های درمان تپش قلب است.

روش درمانی قلب با عسل

بهترین روش درمانی آن خوردن یک لیوان آب ولرم و یک قاشق عسل و نصف لیموترش قبل از خواب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی